Maranki

ARDI ARKASI KESİLMEYEN ÖKSÜRÜK İÇİN PRATİK KÜRLER

ARDI ARKASI KESİLMEYEN ÖKSÜRÜK İÇİN PRATİK KÜRLER

Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp, çeşitli hastalıkların belirtisidir. Herhangi bir tıbbı hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir. Okaliptüs, nane, ıhlamur, zencefil, meyan kökü hapları ve şurupları, C vitamini, ıhlamur, zencefil, şahtere, hibiscus, meyan kökü öksürük için faydalıdır . Ihlamur, zencefil, meyan kökü birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur. Yulaf samanı çayı ile üzerlik otu tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

Pratik bitkisel formüller;

☑ 2-3 parça parmak ucu kadar zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiscus, 1 çay kaşığı şahtere bir su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır. 2-3 dakika demlenip içilir. Şekeri fazla kullanmak iyi değildir. Çaya nöbetşekeri konursa öksürük azaltılır.
☑ Günde 2-3 kere meyan kökü çiğnemek de yararlıdır.
☑ Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.
☑ Kronik öksürük için, 2 adet karaturp, kabak oyacağıyla 5-6 yerinden oyulur. Oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyuklarının üstü turp parçacıklarıyla kapatılır. En erken 24 saat içindeki sıvı kaşığa doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı şurup şeklinde içilir.
☑ Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiscus çaylarını içmek de çok yararlıdır.
☑ Okaliptüs yağıyla buğu yapmak, sırta ve göğse mentol ve okaliptüs karışımları sürüp üstüne sıcak kompres uygulamak, ayak tabanlarını susam yağıyla ovup, tuzlu sıcak suya sokmak bu konuda yardımcıdır.
☑ Ayva çekirdekleri kaynatılıp, bol şekerle karıştırılarak günde 3-4 bardak ılık olarak içmeye devam edilir.
☑ Ebegümeci kaynatılır, zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet&Elmas Maranki (Şifalı Bitkiler kitabı Syf. 417)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.