Maranki

MİDE VE ON İKİ PARMAK ÜLSERİ-REFLÜ DURUMLARINDA UYGULANACAK PRATİK KÜRLER…

Ülser midenin iç yüzeyinde meydana gelen arızalanmadır.
Kekik çayı, papatya çayı, limonlu su ve sarımsaklı ayran gibi içeceklerin birinden mide boşken 1-2 çay bardağı içilerek ülserli kısım dezenfekte edilir.
☑ Çiğ olarak sıkılmış patates her sabah içilir. Çiğ olarak sıkılıp içilen beyaz lahana suyu ile ülser ve reflüye şifa olur. Denenmiş ve mücerrebdir.
☑ Reflü ve ülser için bir çay bar dağı taze sıkılmış havuç suyu aç kama yudum yudum içildiğinde çözümdür, iyileşme sağlar. 2 çay bardağından fazla içilmemelidir.
☑ Reflü için, her sabah taze ve ta bii beslenen inekten sağılmış, kaynatılmış ılık bir çay bardağı sütü aç karna yudum yudum içmek faydalı olacaktır.

Pratik bitkisel formüller;
☑ Kantaron çayı, meyan kökü, nergis çayı ve havuç, lahana, bal ve ya patates, lahana, bal karışımı ile zeytinyağı içinde eritilmiş kudret narı kullanılmalıdır. Ülser ağrısı için kantaron, meyan kökü, nane, pelin otu, papatya, şerbetçi otu gibi bitkiler karıştırılıp demlenir, bu karışımdan aç karnıma 3-4 bardak içilir.
☑ 3 su bardağı kaynar su içine, birer tatlı kaşığı ezilmiş veya toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantaron otu konularak 20 dakika demlenir sabah, öğle ve akşam açken bu karışımdan bir su bardağı içilir.
☑ Günde bir defa aç karnına kudret narı yenilir, su ile içilir. Düzenli olarak 1 ay devam edilmelidir.
☑ 400 gr keten tohumu toz haline getirilir. Balla macun yapılıp sabahları aç karna bir miktar yenilir. Bu işleme 30-40 gün devam edilir.
☑ Bir bardağa yarım fincan patates suyu,1 tatlı kaşığı lahana suyu sonra bir tatlı kaşığı bal konulur, karıştırılıp üzeri su ile doldurulur, aç karnına 1,5-2 ay içilmeye devam edilir.
☑ 3 su bardağı kaynar su içine, birer tatlı kaşığı ezilmiş veya toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantaron otu koyularak 20 dakika demlenir. Bu çaydan sabah, öğlen, akşam aç karnına 1 su bardağı içilirse mide ülserine iyi gelir.

 

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet&Elmas Maranki (Şifalı Bitkiler kitabı Syf. 410-411)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.