Maranki

Sütten 10 kat daha fazla kalsiyum içeren bitki!!!

SUSAM

Latince adı: Sesamum indicum
Almanca adı: Sesam
Diğer isimleri: Süsen.

Bilinen bileşimleri: Sabit yağlar, oleik asit, linoleik, palmitik, mikrintik asit gliseritleri, protein B3, E vitamini, folik asit ve mineraller özellikle kalsiyum içerir.

Özellikleri: Susamgiller familyasından olan bitki, sıcak bölgelerde yetişir. Dik büyüyen, 2 metreye kadar boylanabilen bir yıllık, yağ veren otsu bir bitkidir. Soğuk ve nemli özelliktedir. Anayurdu Afrika’dır. Ülkemizde Trakya, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetişir. Çiçekleri beyaz ve kırmızı renkte, meyvesi kapsül şeklindedir. Tohumları esmer veya sarı renklidir. Tohumlarından preslenerek susam yağı çıkarılır. Tahin helvası yapımında, hamur işlerinde kullanılır. Hafif kavrulmuş her türlü tuzlu yiyeceğe serpilir, çeşni ve tat verir. Yağı yemeklik yağ olarak tüketilir. Besleyici değeri yüksektir. Yapılan araştırmalara neticesinde 100 gr. susamdaki kalsiyum oranı, süte göre 10 kat daha fazladır.

Önerilen hastalıklar: Safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Karaciğer hastalıklarında kullanılır. Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Karın ağrısını giderir. Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır. Antioksidan özelliği vardır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde susam tohumlarının kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlenmiştir. Susam 7 çeşit ağrı kesici bileşik içermektedir. Mideyi gevşetir. Susam yağı: Cildi yumuşak tutup, güzel görünmesini sağlayan susam yağı, şeker hastalığında kullanılır. Saç bakımında ve yanıklarda faydalıdır. İçilmesi durumunda bağırsaklar için faydalıdır.

Yan etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Kaynak:  Şifalı Bitkiler Kitabı ( Ahmet& Elmas MARANKİ)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.