Maranki

UYKU BOZUKLUĞU YAŞAYANLARA ÖZEL BİTKİSEL KÜRLER…

Uykusuzluk için öncelikle kava kava, valerian gibi doğal preparatlar ilk akla gelenlerdir. Melisa ağırlıklı, içinde rezene, papatya ve anason da bulunan karışım çayları uyku bozukluğunu düzene sokar. Bu çayların yatmadan bir veya yarım saat önce içilmesi doğru olur.

Pratik bitkisel formüller;
☑ 1 su bardağı sütle, 1 su bardağı yoğurt karıştırılır. 10 dakika bekletilip yatmadan önce yenilir.
☑ Alıç çiçeği, yaprağı ve meyveleri, fesleğen, kedi otu, karabaş otu, lavanta çiçeği, marul, söğüt yaprağı, oğul otu karıştırılır. Bu karışımdan 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı kadar konulur. 10 dakika demlenip, günde 2-3 bardak tok karnına içilir.
☑ 1 bardak suya, 1 tatlı kaşığı ıhlamur konulur. 10-15 dakika demlenir. Yatmadan önce içilir. Buna belli bir süre devam edilir.
☑ Havuç ve kereviz sapının suyu karıştırılarak içilir.
☑ Kedi otu kökü çayı, gün boyunca 3-4 bardak içilir. 
☑ Şerbetçi otu çayı, gün boyunca 2-3 bardak içilir. Yatmadan önce içilen 1 bardak çayın rahatlatıcı etkisi çoktur.
☑ İnce kıyılmış 4-5 dal dereotu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Yatmadan önce içilir.
☑ 1 çay bardağı kaynar suya, 1 tatlı kaşığı rezene toz halinde konulur. 10 dakika bekletilip, şekerle tatlandırılarak içilir.
☑ 50 gram nane, 50 gram su yoncası, 50 gram kimyon, 50 gram kedi otu kökü karıştırılır. 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı konulur. 10 dakika bekletilip, sabah ve gece yatarken yarımşar bardak içilir.
 

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet&Elmas Maranki (Şifalı Bitkiler kitabı Syf. 431)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.