Maranki

YEŞİL ÇAY

Latince adı: Camelia sinensis
Almanca adı: Grüner tee
Özellikleri: Siyah çayın fermente edilmiş halidir. Yeşil çay mayalanma işleminden geçmediği için antioksidan etkili etken maddeleri bozulmamıştır.

Önerilen hastalıklar:
Çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayıcı etkisi vardır. Son derece sağlıklı olan yeşil çayın fazlaca tüketildiği toplumlarda kanser oranı oldukça düşüktür. Metabolizmayı canlandırıcı etkisi olduğu için özellikle diyet programlarında oldukça etkili bir içecektir. Cildi güzelleştirici ve dişetlerini koruyucu özellikleri vardır. Yemeklerden sonra rezeneyle beraber içilirse sindirime yardımcı olur.
Uzmanlara göre; yeşil çay hapı, sıvı olarak alınan yeşil çaydan daha etkili. Kalp damar hastalıkları ve kanser riskini düşürdüğü belirlenen yeşil çay, aynı zamanda beyin hücrelerini tahrip eden Alzheimer hastalığını da engelliyor. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre, Güney Florida Üniversitesi’nden bilim adamları, yeşil çayda bulunan antioksidan maddelerin Alzheimere neden olan etkenleri ortadan kaldırdığını söylüyor. Taze yeşil çaydaki polifenolik maddelerin, kanser riskini azaltmada önemli etki gösterdiği belirtildi.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Sait Doğan, son yıllarda yapılan araştırmalarda yeşil çayın insan sağlığına olumlu etkiler yaptığını, özellikle kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtti. Şekersiz olarak kullanılan yeşil çayın insan vücudunda sıvı dengesini sağladığını vurgulayan Prof. Dr. İsmail Sait Doğan, “Araştırmalara göre yeşil çaydaki polifenolik maddeler antioksidan özelliğe sahip olduklarından kanser riskini azaltmada müspet etki gösteriyor” dedi. Çayın içerdiği antikanserojen ve antioksidan bileşenlerin vitamin E ve C’den daha etkili olduğu tespitini yapan Doğan, bu bileşenlerin kanser tedavisinde büyük rol oynamasının yanı sıra yeşil çayda E ve C vitaminlerinin az da olsa bulunduğunu dile getirdi. Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yeşil çayın kanser ve kalp hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa karşı etkili olmasının sebebinin EGCG maddesi olduğunu söyleyen Doğan, “EGCG’nin akciğer, mide, kolon, karaciğer ve cilt kanserlerini önleyici etkisi bulunmaktadır. Avustralya’daki Curtin Üniversitesi ile Çin’deki Hangzu hastanesinin kanser uzmanları yeşil çay içen Çinli erkeklerle çay tüketmeyen Avustralyalı erkekler arasında yaptıkları karşılaştırmalı incelemeler sonucunda yeşil çayın prostat kanseri riskini azalttığı gözlenmiştir. Bu yüzden dünyada prostat kanserinin en düşük oranda görüldüğü ülke Çin’dir” dedi. Sürekli kullanımı, romatizma hastalığının tedavisinde etkilidir. Zayıflama rejimlerine yardımcı olur. Bilim adamları, yeşil çayın cilt kanseri riskini önlediğini saptadılar. Daha önceki araştırmalarda yeşil cayın içinde bulunan polifenol maddesinin, kanser tümörlerinin etrafında oluşan ve tümörleri besleyen kan damarlarını tıkadığı belirlenmişti. Fareler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, yeşil çayın cilde sürülen kremlerde kullanılmasıyla da cilt kanserine karşı tedbir alınabileceğini kaydettiler. Uzakdoğu ülkelerinin geleneksel içeceği olan yeşil çayın, bu bölgedeki insanları kanserden koruduğu bildirildi. Yeşil çay içme alışkanlığının bulunmadığı Batı’da, bu yüzden kanser vakalarının Uzak Doğu ülkelerine oranla daha fazla görüldüğü belirtildi. Yeşil çay içenlerin, cilt kanseri riskinden korunabileceklerini düşünen bilim adamları, cilt kanserine yakalanmış olanlara ise yeşil çayı kür edici bir ilaç olarak tavsiye edemeyeceklerini belirtiyorlar. Bu konuda yapılan araştırmaya ilişkin rapor, merkezi Chicago’da bulunan Amerikan Sağlık Birliği’nin yayın organı ‘Archives of Dermatology’de yayımlandı.

Kullanım şekli ve dozu: Kapsül halindeki ekstreleri ya da çay şeklindeki kullanımı yaygındır.
Yan etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Kafein içerdiği için fazla tüketilmesi önerilmez.

Kaynak: Ahmet&Elmas MARANKİ Şifalı Bitkiler syf. 287, 288

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.