Maranki

‘Şeker’i doğal yollarla yenin

Son yıllarda şeker hastalığına rastlanma oranı gittikçe artıyor. Ama insana hayatı zehir eden bu hastalığın doğal yollardan tedavisi de mümkün.

Son yıllarda şeker hastalığı çok ciddi tehdit. Üstelik sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabiliyor. Doğru yaşam biçimi, egzersiz, doğal destekler ve stres yönetimi de şart. Açlık kan şekerinin düzeyi konusunda görüşler sık sık değişebiliyor ama uzmanlar kan şekerinin 105-110 sınırını geçmemesinden yana. Hemoglobin A1 seviyesine de muhakkak bakılması gerekiyor, zira bize sadece anlık değil son 3 aydaki ortalama kan şekeri düzeyini verip pankreas-ensülin ilişkisini ortaya koyuyor. İstenen tahlillerden biri de HOMA ensülin direnci. Hücresel düzeyde şekeri kullanmak için ensülinin ne kadar etkili olduğunu veya vücudun ensüline karşı direnç geliştirip geliştirmediğini gösteriyor. Tabii tiroit hastalıkları, kortizon kullanımı ve glukozamin kondroidin karşımı kan şekerini etkileyebiliyor.

Erken dönemde başlayan veya genetik kökenli şeker hastalığında, ayrıca ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilemeyen örneklerde, hekim kontrolünde ensülin tedavisine başlamak gerekebilir. Tip-2 dediğimiz şeker hastalığında ise ağızdan ilaç tedavisine başlanmalı. Bu yazıda mutlaka hekim kontrolünde uygulanması gereken ilaç tedavisinden bahsetmeyecek, bunun yerine olumlu sonuçlara yardımcı olduğunu gözlemlediğim doğal tavsiyelerde bulunacağım.

Şeker hastalarına öneriler 

 • Kilo kontrolü çok önemli. Aşırı kilolu kişilerde kullanılan ilaçların etkisi zayıflar hatta bir süre sonra dozu artırmak, reçeteye yeni ilaçlar eklemek gerekebilir.
 • Egzersiz kesinlikle ihmal edilmemeli. Karbonhidratları az almak kadar yakmak da önemli. Ama ağır egzersizler kan şekerini düşürüp istenmeyen sonuçlara yol açabilir. En doğrusu her gün düzenli olarak yürüyüş, yüzme, pilates, yoga hatta tarlada bahçede çalışmak gibi hafif egzersizler yapmak.
 • Tarçının kan şekerini düşürmedeki mucizevi etkisi artık biliniyor. Düzenli olarak günde 3 kez yarım tatlı kaşığı tarçın tüketen kişilerin kan şekeri düşüyor. Üstelik şeker hastalarında sık görülen bir sorun olan ayak ve sindirim sistemi mantarları da azalıyor. Tarçını dilediğiniz gibi, isterseniz çay halinde de kullanabilirsiniz. Ama düşük kan şekeri sorunu olan hipoglisemi hastaları bundan uzak durmalı.
 • Aktarlarda veya eczanelerde bulunan kekik suyu, özel bir damıtma yöntemiyle elde edilir ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Bunun için sabahları ve akşamları 1-2 çorba kaşığı kekik suyunu biraz suyla karıştırarak içebilirsiniz. Yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmeli.
 • Kan şekerini en güzel düşürmeye, dengelemeye yardımcı baharatlardan biri de mahleptir. Üstelik yan etkisi yoktur.
 • Kuşburnunun her şeyi; şekersiz marmeladı, çayı, ezmesi çok yararlı. Bol bol tüketin.
 • Acı badem de kan şekerini düşürebilir ama bunu normal tatlı bademle karıştırmamalısınız. Günde 1-2 adet yeter, fazlasından kaçının.
 • Aynı şekilde acı bakla da tavsiye edilir.
 • Krom, pankreasın ensülin salgılamasını yüzde 20-30 oranında olumlu etkiler. Mayadan doğal yolla edilenleri, en kaliteli çeşididir.
 • Su, su, su ve yine su… En iyi şeker düşürücü budur. Hele yaz aylarında en az 3-4 litre tüketilmeli. Alkali su veya ara sıra maden suyu da içebilirsiniz.

Şeker hastaları hangi meyveleri yemeli?

Şeker hastalarına en uygun meyveler mevsime göre vişne, çok olgunlaşmamış kiraz, erik, yeşil elma, kivi, sert ve buruk armut, ayva, hamımsı trabzon hurması, karadut, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çekirdekli buruk mor üzüm, nar, çilek, hamımsı nektarin, kayısı, şeftali ve papayadır. Muz, çekirdeksiz üzüm, portakal, mandalina, kavun, karpuz “dikkatli” tüketilmesi gereken meyvelerdir.

Kan şekerini düşüren çay 

Malzemeler:

 • 1 büyük bardak su
 • 1 tatlı kaşığı kuşburnu
 • 1 tutam kekik
 • 4-5 adet parmak ucu kadar parçalanmış kabuk tarçın

Hazırlanışı:

 Kekik hariç tüm malzemeyi 2-3 dakika kaynatın, ocağı söndürünce kekikleri ekleyin. 4-5 dakika demlensin. Süzüp şekersiz olarak günde 4-5 bardak için.

KAYNAK: http://www.hthayat.com/saglik/haber/1014659-sekeri-dogal-yollarla-yenin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.