Maranki

Yulafın Faydaları Nelerdir?

24.02.2021 15:52
0
A+
A-

Kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde oldukça faydalı işler yapan yulaf, yüksek tansiyon, varis problemleri, basur ve diyabet gibi oldukça yaygın olarak görülen hastalıkların tedavi edilmesinde de etkilidir.

Doğal ve sağlıklı içeriği ile yulaf, faydalı bir besin kaynağıdır ve birçok hastalığın tedavisinde etkisi bulunur. Üreme sorunlarının tedavisinde, kolesterol seviyesinin normalleştirilmesinde, kalbin korunmasında ve bağışıklığın desteklenerek bireyin daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesinde yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, düşük kan şekeri seviyesini düzenler, astım riskini azaltır, kanser türlerinin ortaya çıkmasına engel olur, özellikle de kolon ve meme kanserlerinin engellenmesinde etkilidir. Yulafın her yaş genelinde kullanılması önerilmektedir. Vücut sağlığı ve direncinin meydana çıkarılmasında oldukça faydalı bir maddedir.

Kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde oldukça faydalı işler yapan yulaf, yüksek tansiyon, varis problemleri, basur ve diyabet gibi oldukça yaygın olarak görülen hastalıkların tedavi edilmesinde de etkilidir. Zayıflatıcı diyetlerin vazgeçilmezi olarak kullanılan yulaflar, bağırsaklarda meydana gelen zararlı bakterilerin yayılması ve büyümesini engelleyici niteliklere sahiptir.

Yulaf içerdiği bol miktardaki karbonhidrat ve protein ile birçok mineral ve vitamin deposudur. Omega 3 ve 6, yağ asitleri, kalsiyum, lif, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi birçok içerikle oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitamini yönünden de oldukça iyi bir kaynak olarak söylenebilir. Ciltte meydana gelen kaşıntı, iltihap ve çatlamaların giderilmesinde uygulanabilir.

Yulafın Faydaları

1. Cilt Sağlığına Faydaları

Yemeklerin yanı sıra tüketilmesinin yanında, cilt için özel karışım olarak da kullanılabilen yulaf, yaygın olarak tercih edilmektedir. Çok eski zamanlardan beri bir cilt bakım aracı olarak kullanılmıştır.

Cilt sağlığının sağlanması amacıyla yulafın en önemli etkilerinden biri, aknelerin tedavisinde kullanılmasıdır. Bir süreç dahilinde yulafın cilde uygulanması sonucu aknelerin engellenmesi mümkün olabilmektedir. 10-20 dakika boyunca pişirilmesi sonucu, ılık şekilde deriye uygulanan yulaf sayesinde ciltte meydana gelebilen aknelerin ortadan kalktığı görülebilir. Aknelerin yanı sıra, sivilcelerin de giderilmesinde etkili şekilde kullanılabilir. Cilt problemleri olan bireylerin sıklıkla kullandığı yulaf, pul pul dökülen deriler için de yararlı olur.

Bir bardak süt ve bir miktar yulaf karışımının 15-20 dakika boyunca kaynatılması ve ardından soğutularak cilde uygulanması sonucu kuru ciltlerin yumuşaması sağlanabilir. Bu karışımın bir süre boyunca masaj olarak cilde uygulanması sonucu ciltte meydana gelen döküntü ve kaşıntı problemleri giderilebilir. Karışımı cildinize uyguladıktan sonra durulayınız. Bu uygulamanın haftada en az bir kez tekrar edilmesi sonucu daha yumuşak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Daha nemlendirilmiş bir cilt istiyorsanız, bir bardak süt ve biraz yulaf karışımına biraz da bal eklemeniz gerekir. Bu yeni karışımın cilde uygulanması ile daha nemlendirilmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak, süt-yulaf karışımına bal eklerken, karışımın kaynamasından daha sonra balı eklemelisiniz. Aksi takdirde balın etkisini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Bu, bu karışımın nemlendirici özelliğinin kaybedilmesine neden olabilir.

2. Kemik ve Kas Sağlığını Korur

Yulafın düzenli şekilde tüketilmesi, bireylerin kemik ve kas sağlıklarının korunmasında etkili olduğu söylenebilir. Çocukların gelişme süreçlerinde iskelet sistemlerinin sağlıklı şekilde oluşmasına katkı sağlar. Birçok mineral yönünden zengin olan yulaf, içerdiği yüksek orandaki demirle kemiklerin daha sağlam olmasını sağlayabilir.

3. Kolesterolün Düşürülmesi

İçeriğindeki lif kaynağı ile yulaf, lipid düşürücü etkiye sahiptir. Çözülebilen lif ile kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesinin düşürülmesinde etkin rol oynar.

Ek olarak, yulafın içerdiği antioksidan, LDL oksidasyonuna karşı korur. Bu antioksidan içerik C vitamini ile birlikte olduğunda daha iyi sonuçlar meydana gelir.

Bu sebeple, kolesterol seviyesinin düşürülmesinde C vitamini ve yulaf zengini ürünlerin birlikte kullanılması etkinin yüksek olmasını sağlayacaktır. Portakal buna örnektir.

4. Göğüs Kanserine Karşı Korur

Yulaf, lignanlar ve enterolakton gibi fitokimyasallar yönünden zengindir. Bu da kanserin engellenmesinde önemli bir koruma sağlar. Özellikle, enterolakton, göğüs kanseri ve diğer hormonlar ile alakalı kanserlerin engellenmesinde etkili bir yapıda olduğu görülmüştür.

Ek olarak, yulaf ve çavdarın içinde bulunan çözünebilir lif ve diğer besinler, göğüs kanser hücrelerine direkt olarak etki sağlar.

Yapılan araştırmalara göre, menopoz öncesi kadınlarda, bu tür besinleri içeren zengin diyetler dahilinde, göğüs kanseri gelişme riski yüzde 41 oranında düşebildiği görülmüştür.

5. Sinir Sisteminin Korunması

Yulafta var olan zengin minerallerin, bireylerin sinir sistemleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Sinirler üzerinde rahatlama sağlayarak stresten alıkoyar. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelmiş olan stres, erken dönemde engellenmezse ilerleyen zamanlarda fiziksel sorunları beraberinde getirebilmektedir. Bu noktada stres özellikle sinirsel sistemleri kötü yönde etkileyerek bireyler üzerinde oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yulaf tüketiminin sinir sistemlerini düzenlemesi sonucu stresin neden olabileceği sinirsel problemlerin önüne geçilebilir. Bu sayede ruhsal problemlerin engellenmesi sonrası meydana gelebilecek fiziksel sorunlarında önüne geçmiş olursunuz.

6. Diğer Faydaları

Yulafın birçok soruna olumlu etki yaptığını belirttik. Bunların yanı sıra, uzmanlar, yulafın guatr sorunu olan hastaların tedavilerinde kullanılabileceğini de belirtmektedirler. Yulaf tüketimi ile tiroid bezlerinin sorunları engellenebilir. Kemik sağlığı açısından etkili olan yulaf, diş sağlığına da faydalı bir etki sağlar.

İktidarsızlık gibi sorunlara da iyi geldiği düşünülen yulaf, kan şekeri seviyesinde sorunlar yaşayan hastaların kan şekeri seviyelerinin normal düzeylerde tutulmasına yardımcı olur.

KAYNAK: http://yemek.mynet.com/yulafin-faydalari-nelerdir-1150077

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.