Maranki

Zerdeçal suyu faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçalın suyunu içmeyi denediniz mi?

Zerdeçalın sağlık açısından mucizevi faydaları bulunuyor. Antioksidan, yaşlandırmayı geciktirici, anti-inflamatuar özellikleri bunlardan sadece bazıları…

Zerdeçalın kürkümin adındaki aktif bileşenin sayısız faydalı kullanım alanı var ve 7000’den fazla bilimsel makale, sağlığımız üzerindeki etkilerini açıklıyor. Bu yüzden, zerdeçal suyu, içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden birisi.

Zerdeçal suyu hazırlanışı:

Bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ile birlikte bir tutam karabiber ekleyin. Karışımı hemen için.

Zerdeçal suyu, her sabah tüketilmelidir ve sağlık açısından getirdiği faydalar şunlardır:

Kalp sağlığını destekler

Ana bileşeni kürkümin, kan damarlarındaki plakları yok eder ve kan pıhtısı oluşumunu engeller. 2011 yılında yapılan bir araştırmada, 3 hafta boyunca tüketilen zerdeçalın, erkek farelerde kalp sağlığını düzelttiği görülmüştür.

Tip 2 diyabet tedavisinde etkilidir

Yapılan araştırmalar, bu baharatın, diyabet tedavisinde ciddi ölçüde yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Vücudu alkalileştirir

Zerdeçal, yüksek derecede alkalidir ve kanser, yalnızca asidik ortamlarda gelişir.

Beyni korur

Bilim insanlarına göre, büyüme hormonunun düşük seviyede olması (BDNF), Alzheimer hastalığı ve bunama ile ilişkili. Dahası, kürküminin bu hormonun seviyesini kontrol ettiğine ve dolayısıyla yaşa bağlı beyin hastalıklarını engellediğine dair kanıtlar var.

İltihaplanmaya karşı savaşır

Sayısız hastalığın ana sebebi, iltihaplanmadır. Kürküminin anti-inflamatuar özellikleri vardır ve dolayısıyla iltihaplara karşı etkili bir şekilde savaşarak organizmayı korur.

Anti-kanser özellikler

Güçlü bir antioksidan olduğundan ve antioksidanlar hücreleri hasara karşı koruduklarından, kürkümin, kanseri başarılı bir şekilde önler.

Kireçlenme semptomlarını hafifletir

2012’de yapılan bir çalışma, kürküminin, şişkinliği ve acıyı tedavi etmede, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlardan (NSAID) ve hatta Diclofenac’tan daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Sindirimi düzenler

Bilim adamlarına göre, zerdeçalın düzenli tüketimi, sindirimi iyileştiriyor.

Karaciğeri korur

Zerdeçal, safra kesesinin fonksiyonlarını iyileştirir, karaciğeri toksinlerin tehlikeli sonuçlarından korur ve hasarlı karaciğer hücrelerini etkili bir şekilde yeniler.

Yaşlanmayı yavaşlatır, uzun ömrü destekler

Kürkümin, serbest radikalleri başarılı bir şekilde yok eder ve iltihaplanmayı önler; dolayısıyla yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

KAYNAK: http://www.hthayat.com/saglik/beslenme/haber/1036894-zerdecal-suyu-faydalari

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.