Maranki

Pandemide en etkili besin! Kanın ve karaciğerin temizlenmesini sağlıyor

Koronavirüs salgını sürecinde hem kış hastalıklarından hem virüsten korunmak için sağlıklı beslenmenin önemi büyük. Kırmızı pancarın pandemideki en etkili besin olduğunu ve tüketilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Melike Bektaşoğlu, “Koronavirüs salgınında kırmızı pancar kanın oksijen taşıma kapasitesini yüzde 400’ün üzerinde arttırıyor” dedi.

Koronavirüs salgınında en önemli besinin kırmızı pancar olduğunu söyleyen Diyetisyen Melike Bektaşoğlu, kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına da yardımcı olduğunu vurguladı.

Bu süreçte kırmızı pancarın sofralarda mutlaka bulunması gerektiğini belirten Bektaşoğlu, “Kırmızı pancar aynı zamanda iltihabı önleyici, azaltıcı ya da ortadan kaldırıcıdır.

A, B, C, P vitaminleri ve mineraller bakımından da çok zengindir.
Kırmızı meyve ve sebzeler çok yüksek antioksidan içeriğine sahiptir.
Kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da engelleyebilir.
Aktif olarak sporla uğraşıyorsanız pancar sizin için bulunmaz bir besin olmaktadır.
Pancar suyunun kas fonksiyonu üzerinde iyileşmeyi arttıracağı ve uzun mesafe koşucuları arasında sık rastlanan akut inflamatuar durumları azaltarak kas ağrılarını azaltacağını birçok çalışmada ispatlanmıştır.
Bazı kanser türlerinde önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özellikle hipertansiyonda, gıda takviyesi olarak pancar suyu tüketiminin kan basıncını önemli ölçüde azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.
Sofralarımızdan eksik etmeyelim. Özellikle çiğ olarak tüketilmeli veya haşlama şeklinde tüketebilirsiniz” dedi.

KAYNAK: CNNTürk.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.