Maranki

Kanı temizleyen Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir?

Kalp ve damar sağlığına büyük katkı sağlayan Hünnap meyvesi, Bursa’nın köylerinden toplanan tezgahlarda yerini aldı.

Hünnap vücuttaki radikal hücreler temizlemede oldukça etkilidir. B vitaminler kompleks bakımından zengin olan hünnap, kemiklerin güçlenmesini artırır. Kanı temizleyen ve karaciğer güçlendiren hünnap hakkında sizler için merak edilenleri araştırdık. Çiğ olarak tüketildiği gibi kurutularak çayı da yapılır. Pek hünnap meyvesinin faydaları nelerdir?

HÜNNAP MEYVESİNİN FAYDALARI

Doğal antidepresan özelliği ile bilinen Hünnap meyvesinin faydaları şöyle: “Hünnap, oldukça düşük kalorili bir meyvedir, bu sayede kilonuzu korumanızda yardımcı olur.

Bu meyvenin 1 porsiyonu (4 adet) yaklaşık 47 kaloridir. Hünnap, besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Yapılan araştırmalar, zengin içeriğiyle bu meyvenin kanseri önleyebileceğini ortaya koydu.

Hünnap tam bir antioksidan ve yüksek C vitamini kaynağı. A vitamini bakımında da bir hayli zengin olan bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak sorunlarına iyi gelir, özellikle kabızlığı tedavi eder.

100 gramı içerisindeki potasyum; günlük potasyum değerinizin yüzde 7 civarını karşılamasıyla beraber, kalp ve damar sağlığınıza iyi gelir. Özellikle düzenli spor yapan biriyseniz, içindeki yüksek magnezyum oranı yoğun antrenman sonrası oluşabilecek kas ve kemik ağrılarınıza iyi gelecektir.

Hünnap, potasyum açısından da bir hayli zengindir. 1 fincan hünnap suyu günlük potasyum ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 15’ini karşılar.

Araştırmalara göre hünnap, doğal bir antidepresandır. Hünnap, içerdiği kalsiyum ve fosfor ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda diş sağlığını da korur.”

HÜNNABIN ZARARI VAR MIDIR?

Tam olarak zararının ne olduğu bilinmez ancak uzmanlar her besinde olduğu gibi hünnabın da tüketminde aşırıya kaçılmaması öneriyor. Bunun yanı sıra kronik hastalar ve hamileler tüketmeden önce uzmanlarına danışmalı. Hünnap faydalı bir meyvedir. Bu yüzden faydalarını elde etmek için yeterli porsiyonda tüketlmesi gerekir. Birçok alternatif tıp uzmanı hünnabın gün içinde br avuç tüketilmesinin yeterli olacağını belirtiyor. Hünnabın besin değeri ise oldukça zengin.

KAYNAK: https://www.yeniakit.com.tr/foto-galeri/kani-temizleyen-hunnap-meyvesinin-faydalari-nelerdir-25595

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.