Maranki

Karanfil yağının faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Karanfil yağı ne işe yarar?

Syzygium aromaticum ağacından elde edilen bitki türüne karanfil adı verilmektedir. Karanfil bitkisi mutfaklarımızda daha çok baharat olarak kullanılır. Bu eşsiz lezzetin yağı da oldukça faydalıdır. Karanfil yağı geçmişten günümüze kadar süre gelmiş alternatif tıp ürünlerinden biridir. Hem insan sağlığı için hem de yemeklerde ekstra tat olarak kullanılıyor. Karanfil yağının faydaları nelerdir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Karanfil yağı ne işe yarar? İşte tüm detaylar…

Karanfilin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sağlık açısından oldukça faydalıdır. Daha pratik kullanımı için karanfilin yağı üretilmektedir. Hem yemeklerde hem de bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Eklem ağrılarına iyi gelmesi, şeker hastalığına tedavisinde kullanılması bu yağın en bilindik özelliklerindendir. Karanfil bitkisi ülkemizde bolca yetiştirilen bir bitki türü olduğu için kolaylıkla bulabilirsiniz. Karanfil yağı nasıl yapılır ve kullanılır? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Karanfil yağı zararları işte detaylar.

KARANFİL YAĞININ FAYDALARI

  • Mersingiller ailesinden karanfil ağacı çiçeğinin gonca kısmı karanfil olarak adlandırılmaktadır. Bu bitki türü yağmurlu ve sıcak iklim ağacı olduğundan her zaman yeşil kalmaktadır. Ülkemizde de bolca bulunmaktadır. Karanfil bitkisinin ayrıca kendisi kadar tomurcuğunda yaklaşık %20 esansiyel yağ bulunur. Bu karanfil yağı insan sağlığı için çok faydalıdır. İşte o faydaları:
  • Karanfil yağının en bilinen temel özelliği diş bakımı ve diş ağrıları için kullanılmasıdır. Bu yağ ağızda biriken mikropları temizleyerek ağız bakımını yapmanıza yardım eder ve ağız kokusunu gideren bir doğal içerikli yağdır.
  • Bu bitkinin yağı ayrıca eklem ve kas ağrıları için fayda sağlamaktadır.
  • Eklemlerdeki şişkinliklerin geçmesine yardımcı olur ve romatizma ağrılarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Şiddetli baş ağrılarına neden olan iltihaplanmalara ve strese iyi gelerek baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
  • Karanfil yağı ayrıca ciltte meydana gelen sivilce tedavisinde Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı ile beraber kullanılarak sivilce ve aknelere kesin çözüm sunar. Elde edilen bu karışımı sicilce ve akne oluşan bölgeye hafif masajlara yaparak uygulayın. Bu şekilde hızlı bir şekilde etkisini göstermektedir.
  • Sağlık dostu bu bitkinin yağı ayrıca enfeksiyon tedavilerinde önerilmektedir. Vücutta meydana gelen yaralar, mantar enfeksiyonları, böcek sokmaları ile oluşan iltihapları gidermeye yardımcı olur.
  • İçeriğinde bulunan antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca virüslere karşı vücuda direnç sağlamaktadır.
  • Bu yağ beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Stresi ve zihin yorgunluğunu almaktadır. Hafıza problemi olan kişilere faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca karanfil yağı cinsel gücede fayda sağlamaktadır. Bu yağ geciktirici etkisi ile cinsel performansı artırma özelliği taşımaktadır.
  • Cinsel gücü artırdığı söylenen “karanfil yağı cinsel organa sürülür mü” diye sorarsanız yanıtı hayır. Bu yağ cilde uygulanırken başka yağlarla birlikte kullanılır. Çünkü uyuşturucu etkisi vardır.

KARANFİL YAĞI NE İŞE YARAR?

Karanfil bitkisinden elde edilen karanfil yağı faydaları saymakla bitmez. Bunlar arasından, kan dolaşımını iyileştirmekten, inflamasyonu akne oluşumuna ve diş eti rahatsızlıklarını gidermeye kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

KARANFİL YAĞI NASIL YAPILIR?

Malzemeler;

•1 Çay bardağı karanfil

•1 Litre Zeytinyağı

Yapılışı;

1 Çay bardağı karanfil bitkisini blender ile minik minik parçalara ayrınız. Daha sonra içeriğine 1 litre zeytinyağında ilave edip her 15 günde bir güneş ışığında bekletin ya da kaynar bir tencereye koyarak da ısıtabilirsiniz. Ardından süzüp hazır hale getirebilirsiniz.

KARANFİL YAĞI NASIL KULLANILIR?

Karanfil yağını birçok şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yağ hastanelerde sakinleştirici ve uyuşturmak amacı ile kullanılan kuvvetli bir yağdır. Bu karanfil yağı ayrıca diş ağrısına iyi gelmektedir. Diş ağrısı için karanfil yağını bir pamuğa damlatın ve ardından ağrıyan dişinizdeki o bölgeye sürüp bekletin.

KARANFİL YAĞI SİVİLCELERE İYİ GELİR Mİ?

Sağlık dostu ve eşsiz bir kokusu ve tadı olan karanfilin kullanım alanı oldukça geniştir. Ayrıca karanfil yağı cilt bakımı açısından da oldukça faydalı bir besindir. Karanfil yağı akne ve sivilce oluşumunu azaltmada kullanılan bu yağ özellikle ağır sivilceler için 2 diş sarımsak ve karanfil yağını iyice ezin ve cildinize sürerek cildinizdeki akne ve sivilcelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu yağ sayesinde

hem sivilceleri kurutur hem kuruyan sivilcenin leke oluşturmasına engel olur.

KARANFİL YAĞI DİŞ ETİ İLTİHABINA İYİ GELİR Mİ?

Karanfil yağı diş ağrılarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Karanfil yağı ağız ve diş eti iltihabını azalmasına yardımcı olur. Karanfil yağını dişinize ilk olarak top şekline getirilmiş bir pamuğu alın ve karanfil yağının içerisine daldırın. Daha sonra bu pamuğu dişinizde ağrının olduğu bölgeye sürün ve bir süre bekletin.

KARANFİL YAĞI ZARARLARI

Sağlık dostu olan karanfil bitkisinin yağının faydaları olduğu gibi ayrıca zararlarda mevcuttur. Bunlardan ilki ise genellikle aşırı doz, öjenol içeriğinden dolayı alerjik reaksiyonlara veya toksik etkilere sebep olmaktadır. Bir diğer zararı ise; Diş ağrıları için sık ve aşırı dozda kullanıldığı takdirde diş etlerine, deriye, mukoza zarlarına zarar verebilmektedir. Bu sebeple her şeyin aşırı tüketimi zararlı olduğu için gereğinden fazla tüketmemeye özen gösterin daha düzenli bir şekilde kullanın

KAYNAK: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/08/01/karanfil-yaginin-faydalari-nelerdir-karanfil-yagi-ne-ise-yarar-s1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.