Maranki

Koronavirüs hastalarının yüzde 80’inde D vitamini eksikliği var

25.02.2021 18:15
0
A+
A-

İspanya’da yürütülen bir araştırmaya göre, COVID-19 hastalarının yüzde 80’inde D vitamini eksikliği bulunuyor.

Sonuçları “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” dergisinde yayımlanan araştırma, D vitamini eksikliği ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi bir kez daha gözler önüne serdi.

Araştırma çerçevesinde, İspanya’daki Marques de Valdecilla Üniversite Hastanesinde incelenen 216 COVID-19 hastasının yüzde 80’inde D vitamininin eksik, erkeklerde D vitamini seviyelerinin kadınlardan daha düşük olduğu gözlendi.

D vitamini düşük olan COVID-19 hastalarında ayrıca ferritin ve D-dimer gibi inflamatuvar işaretçilerinin serum düzeylerinin yükselmiş olduğu görüldü.

Enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sistemine yardımcı

Araştırma ekibinde yer alan Cantabria Üniversitesinden Dr. Jos Hernandez, “Kanlarında D vitamini seviyeleri düşük olan COVID-19 hastalarına, D vitamini almaları tavsiye edilmelidir. Bu yaklaşımın hem kaslara ve iskelete hem de bağışıklık sistemine yararlı etkileri olabilir” dedi. 

D vitamininin, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sistemine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları, D vitamini eksikliği ve COVID-19’a bağlı ölümler arasında güçlü bağlantı bulunduğunu tespit etmişti.

ABD’nin Northwestern Üniversitesinden uzmanlar, bu bağlantıyı ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, İsviçre, İran, Güney Kore ve Çin’deki hastanelerden topladığı COVID-19 hastalarına ait verileri inceleyerek keşfetmişti.

Singapur’da yapılan araştırmada da D3 ve B12 vitaminleriyle magnezyum mineralinin bir arada verilmesinin, 50 yaş ve üstü hastalarda COVID-19’un ölümcül ya da ağır safhaya ilerlemesini engelleyebileceği bulgusu elde edilmişti. 

KAYNAK: https://www.trthaber.com/haber/saglik/koronavirus-hastalarinin-yuzde-80inde-d-vitamini-eksikligi-var-526561.html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.