Maranki

Lavanta nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir?

25.02.2021 18:21
0
A+
A-

Lavanta, insan sağlığından kozmetik alanına kadar bir çok alanda uzun yıllardır kullanılıyor. Peki bu mor çiçekli, mis kokulu lavanta nerelerde kullanılıyor? Lavanta insan sağlığında neye iyi geliyor?

Anavatanı Akdeniz olan lavanta bitkisi Atlas Okyanusu adalarından Akdeniz çevresi ülkelerine ve Hindistana kadar uzanan geniş bir alanda yetişiyor. Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde diğer ismiyle Lavanta Kokulu Köy’de Türkiye’deki lavanta üretimininin yüzde 90’ını sağlanıyor. 

LAVANTA NEDİR?

Lavanta, Akdeniz kökenli bitki türü, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitki haziran ve temmuz aylarında açıyor. Avrupa, Akdeniz ve de Ege denizi kıyılarında bol miktarda doğal koşullarda yetişiyor. 

LAVANTA NERELERDE KULLANILIR?

Lavanta bitkisinden; lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta tentürü, lavanta kolonyası, lavanta sabunu ve şampuanı üretiliyor. Ayrıca içeriğindeki lavanta esansının zenginliğiyle parfümeri endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor.

İlaç sanayisinde koku vermede, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde yer alan lavanta, sanayide parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu ve köpüklerin yapımında kullanılıyor.

LAVANTANIN FAYDALARI

Sivilceler, astım, bronşit, saç dökülmeleri, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları, bazı cilt hastalıkları, akciğer hastalıkları, romatizma, tenya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşiminde de yer alan lavanta bitkisi bahsedilen hastalıkların bitkisel olarak tedavisinde kullanılabiliyor.

Lavanta ile elde edilen çayın, üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların, vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Yutma zorluğu ve boğaz şişkinliği olan kişilerinde çay ile iyi hissetmeleri mümkün oluyor.

Uyku problemleri yaşayanların lavanta yağını boyun ve bilek bölgelerine sürülmesi, uyku sorunlarını çözmede yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda depresyon ve anksiyeteye karşı sakinleştirici bir etkisi bulunuyor.

Lavanta, kozmetik alanında özellikle alerjik ciltler için doğal bir yöntem olarak kullanılabiliyor. 

KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/saglik/lavanta-nerelerde-kullanilir-faydalari-nelerdir,QDc9HmAGB0ynltMdgaCbHw

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.