Maranki

YAVŞAN OTU (PELİN OTU-VERONİCA)

Yavşan otu, halk arasında  farklı isimler ile adlandırılabilmektedir. Genellikle“dalak otu, payavşan otu” olarak da bilinir.Hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bitki yavşan otu, isim olarak hatırlanmasa da bir çok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Yavşan otunun saymakla bitmeyecek faydaları arasında alan “nefes ferahlatıcı, sindirim düzenleyici,ağız enfeksiyonları, cilt hastalıkları, sindirim problemleri, uyku getirici, iştah açıcı ve ateş düşürücü” özellikleri sayesinde vücut fonksiyonlarına tam destek sağlamaktadır. 

Yavşan otunun faydaları nelerdir?

– Yavşan otu ağız içi sağlığı için önemlidir. Ağız içerisinde bulunan mikro ve bakterilerin yok edilmesini sağlayan Yavşan Otu, ağız içi yaralara büyük faydalar sağlayabiliyor. Ağız içerisinde oluşan yaralarda veya ağrılarda hekime başvurarak, Yavşan Otu tavsiyesi alabilirsiniz.

– Cinsel hastalıkların meydana gelmesini engelleyici görev görür. Yavşan Otu kadınlarda cinsel sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Erkeklerde sperm kalitesini artırarak, daha kolay bir gebelik dönemi sunabilir.

– Bağırsak bölgesinde meydana gelen parazitlere karşı etkili bitki olduğu söylenebilir. Bağırsak bölgesindeki bakterileri yok edebilen Yavşan Otu, sindirimin daha kolay hale gelebilmesini sağlayabilecek niteliktedir.

– Yavşan Otunun en büyük özelliklerinden birisi bağışıklığı güçlendirici mineral ve vitaminlere sahip olmasıdır. Bağışıklık güçlendirici olan Yavşan Otu, dinç kalmak ve sürekli enerjik olmak isteyenlerin ilk kullanımları arasında bulunur.

– Mevsimsel rahatsızlıklardan kaynaklı yüksek ateş sorunlarında Yavşan Otu kullanılabilir. Yavşan Otu ateş düşürücü etkilere sahiptir ancak uzmanlardan bilgi alınarak tüketilmelidir.

– Böbreğin işlevini iyileştirici potansiyeli bulunan Yavşan Otu, bölgede hastalık oluşumunun önüne set oluşturabiliyor. Böbrek hastalıklarının oluşması istenmiyorsa, Yavşan Otu tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.