Maranki

BİBERİYE YAPRAĞI

26.02.2021 17:18
0
A+
A-

Bilinen bileşimleri: Bitkinin bileşiminde, uçucu yağ (borneol başta olmak üzere linalol, kamfen, sineol), tanen, reçine, acı maddeler, bitki asitleri ve kafur bulunur.
Önerilen hastalıklar: Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştirici ve beyin süzücüdür, unutkanlığı giderir. Kan dolaşımını hızlandırır, baş ağrısı, sinirsel gerilim gibi şikâyetlerin giderilmesinde faydalıdır. Mide ve bağırsakları uyarır. Özellikle yağlı yiyecekler yenildiğinde sindirime yardımcı olur. Yunanlıların hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu artırmak amacıyla bilginlerin başlarına biberiye çelenkleri taktığı bilinmektedir. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Mide ve bağırsak sisteminde hissedilen hafif kramplarda etkilidir. Haricen kaslardaki ve eklemlerdeki romatizma tedavisinde destekleyici etki yapar. Et yemeklerinde ve soslarda baharat olarak kullanılır. Kadınlarda aybaşını düzene sokar, gecikmeleri önler, iyi bir âdet söktürücüdür. Saç diplerindeki bezleri uyarıp, erken saç dökülmesini önler. Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir. Göğsü yumuşatıp, zihni güçlendirir. Böbrek mesane hastalıklarında çok büyük etkisi vardır.
Kullanım şekli ve dozu: Demlenerek hazırlanmalıdır. Biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi, çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, aşırı sıcak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Kurutulanyapraklar, 1 litre kaynar suya yarım avuç yaprak veya taze sürgün atılarak 2 saat beklenir, günde 3 defa yemeklerden önce birer fincan içilir.
Yan etkileri: Tek başına çok yüksek dozlarda alınmamalıdır. Çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelikte tavsiye edilmez. Uykuyu kaçırdığı için gece yatmadan önce içilmemelidir. Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır; çünkü tansiyonu yükseltebilir.

KAYNAK: Ahmet & Elmas MARANKİ (Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler syf.168-169)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.