Maranki

D Vitamini Faydaları

26.02.2021 11:06
0
A+
A-

D Vitamini’nin Sağlığa Faydaları

D vitamininin faydaları düşünüldüğünde akla gelen faydalardan biri kemik gelişimine sağladığı katkıdır. Kemiklerde kalsiyumun depolanmasını sağlar ve kasların zayıflamasını engeller. Kolon ve meme kanseri riskini azaltmasıyla önemli bir yer edinen D vitamini, cilt hastalıklarını önlemekte ve yeni deri hücrelerini oluşturmakta görev almaktadır. Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek kas kasılmalarının önünde büyük bir engel olduğundan, herhangi bir ameliyat durumunda D vitaminin faydalarının etkileri büyüktür. Aynı zamanda romatizma tedavisine yardımcı olmakta ve kan basıncını azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp atışının düzenlenmesinde katkıda bulunmasıyla da D vitaminin faydalarını anlatmak mümkündür. D vitaminin faydalarına örnek olarak enfeksiyonların kontrol edilmesi ve ilerleyen yaşlarda kemik kaybı yaşamama durumu da söylenilebilir. Çocuklarda kalsiyum ve fosfor yetersizliğinden ya da dengesizliğinden meydana gelen biçim bozukluğuna yol açan bir kemik hastalığı olan raşitizm’in de önünde engel olması da D vitaminin faydalarına örnek olarak verilebilir.

D Vitamini Nereden Alınabilir?

Güneş ışınları, en önemli D vitamini kaynağıdır. Tüketilebilecek bazı besinlerden de D vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Bu besinlere örnek olarak deniz ürünlerinden somon, karides, uskumru, ringa balığı, ton balığı ve balık yağı söylenilebilir. Bunun yanı sıra patates, karaciğer, kahvaltılık gevreklerde de bulunur. Aynı zamanda süt ve süt ürünlerinden peynir, tereyağı, yumurta da D vitaminin faydalarına katkı sağlayacak olan besinlerdendir.

D Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür?

D vitamini eksikliği; koyu cilde sahip insanlar, aşırı kilolu kişiler, hamile kadınlar, ağır yanık vakaları, ağır yaralanmalar, ileri yaşlı insanlar, yetersiz beslenme uygulayan kişiler, ileri düzeyde vejetaryen diyet uygulayan kişiler, böbrek hastalığı olan kişi, ve alkolik kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.