Maranki

OKALİPTÜS

26.02.2021 17:01
0
A+
A-

Önerilen hastalıklar: Özellikle solunum yolları hastalıklarında etkili ve iyileştiricidir. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür, nefesi açar, ateşi düşürür ve sinüsleri açar. Bu etkileri sağlamak üzere ya şurubu içilir ya buhar banyosuna girilir ya da ispirtolu veya zeytinyağlı eriyikleri alınır. Antiseptik oluşu nedeniyle yara, ülser ve yanıkları temizleme ve iyileştirmede etkilidir. Bunun için merhemi şikâyet edilen yerlere uygulanır. Diş eti enfeksiyonlarında mikrop kırıcı, ağız kokularını gidericidir. Peklik verici ve bedeni güçlendiricidir. Romatizma ağrıları, kas kasılmaları ve üşütmelerden ortaya çıkan ağrılarda şikâyet edilen yere lapası uygulanır. İdrar yolları antiseptiğidir. Mide asidini temizler, sindirimi kolaylaştırır.
Kullanım şekli ve dozu: 1 litre kaynar suyun içine 20 gram okaliptüs yaprağı konularak demlenir. Günde 2-3 defa yarımşar fincan içilir. Saman nezlesinde okaliptüs yaprağı kaynatılır ve buharı teneffüs edilir. Memeli basur için, bir bardak kaynar suya 5 gram yaprak konur. Bir müddet bekletilir. Bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilir.
Yan etkileri: Aşırı dozda alınmamalı, her uygulamadan sonra eller sabunla yıkanmalı, gözlere dokunulmamalıdır. Hiçbir yan etkisi yoktur.

KAYNAK: Ahmet & Elmas MARANKİ  (Şifalı Bitkiler Kitabı Syf. 253-254)        

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.