Maranki

Son Yıllarda Popülerliği Artan, Faydalarıyla Şaşırtan Bu Lezzetle Tanışın: Gilaburu

26.02.2021 11:04
0
A+
A-

Hala bilmediğimiz, haberdar olmadığımız ya da çok sık kullanmadığımız o kadar çok bitki var ki… Onları keşfettikçe sizinle paylaşmadan, bu lezzetleri herkese duyurmadan edemiyoruz. Farklı ve bir an önce keşfedilmesi gereken bitkiler kuşağında bugünkü konuğumuz gilaburu!

Kıpkırmızı meyvesiyle dikkatleri üzerine çeken, suyu çıkarılıp şişelere doldurulan ve afiyetle tüketilen, hem de ülkemizde bol bol yetişen bir bitki o.

Eğer bugüne dek onunla tanışma imkanı bulamadıysanız hemen şimdi tanışmalı, eğer onun varlığından haberdarsanız ama gilaburu faydaları nelerdir, nasıl kullanılır hiç bilmiyorsanız hemen yazımızı okumalısınız.

Onunla tanışınca beslenme düzeninizde de vücudunuzda da çok şey değişecek, eminiz. 

Gilaburu bitkisi nerelerde yetişir: Gilaburu nedir?

Halk arasında geleboru, Frenk üzümü gibi isimlerle de anılan, botanik dünyasında viburnum opulus ismiyle bilinen gilaburu bitkisi, kıpkırmızı top top, salkım şeklinde meyveleriyle dikkat çeken bir bitki.

Acımsı, buruk bir tadı olan gilaburu, genel olarak suyu hazırlanarak tüketiliyor ve faydalarından da bu şekilde yararlanıyor.

Yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyan gilaburu bitkisi, Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde de kendisine rastlamak mümkün oluyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlaması nedeniyle daha çok yetiştirilmeye başlanan gilaburu bitkisinin farklı şekillerde yurt dışına, özellikle de Amerika’ya ihraç edildiği de söyleniyor.

Peki gilaburu bitkisini bu denli popüler hale getiren nedir dersiniz? Tabii ki faydaları! Buyursunlar, gilaburu bitkisinin faydalarını da birlikte keşfedelim.

Gilaburu neye iyi gelir: Gilaburu faydaları nelerdir?

Gilaburu böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olmasıyla biliniyor.

Bu özelliğiyle öne çıkan gilaburu bitkisinin böbrek taşlarına ve böbrek kumuna karşı da oldukça etkili olduğu, bu problemlerin çözülmesinde büyük yardımları dokunduğu söyleniyor.

Antioksidan özellikler gösterdiğinden kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor.

Bu etkisi uzun vadede damarlarda plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkileri oluyor.

Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damat hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu da biliniyor.

Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkisi olduğu, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını elinden geldiğinde engellediği biliniyor.

Antioksidan etkilerini cilt sağlığı üzerinde de gördüğümüz gilaburu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.

Cildin temizlenmesine destek olduğundan sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin de daha hızlı geçmesine de yardımcı oluyor.

Sakinleştirici etkileri sayesinde sinirlere ve sinir, stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluğa iyi geliyor.

Regl döneminde kadınların yaşadığı ağrıların daha az hissedilmesini sağlıyor.

İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Bu etkisiyle vücuttan fazla suyu uzaklaştıran gilaburu ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor.

Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olduğundan kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor.

Gilaburu nereden bulunur: Gilaburu ve gilaburu suyu nasıl kullanılır?

Güvenilir ve büyük aktarlardan ya da eczanelerden elde edebileceğiniz gilaburu suyunu, doğal ürünler satan güvenilir online siteler üzerinden de temin edebilirsiniz. Ancak dikkat, gilaburu suyu son yıllarda epey popüler hale gelmeye başladığından gilaburu suyunu mutlaka ama mutlaka güvenilir yerlerden temin etmeye özen göstermelisiniz.

Eğer suyunu tüketmek istemezseniz taze gilaburu meyveleriyle hazırlanan ve içinde bu meyvelerin tanelerinin bulunduğu salamuru halini de tercih edebilirsiniz.

Temin ettiğiniz gilaburu suyunu günce bir bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Eğer düzenli olarak tüketmeye kararlıysanız 2-3 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız. 1 hafta sonrasında yine düzenli olarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

Gilaburu meyvesini taze olarak temin etme imkanı olanlar bu meyveden marmelat bile hazırlayabiliyor. Ama etkileri oldukça yüksek olduğundan gilaburudan hazırlanan bu tür lezzetleri de asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor.

KAYNAK: https://yemek.com/gilaburu-faydalari/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.