Maranki

AYVA (CYDONIA OBLONGA) MEYVESİ

01.03.2021 15:44
0
A+
A-

Özellikleri: Memleketin her tarafında yetişen ayvada, bol miktarda karbonhidrat, protein, kalsiyum ve yağ bulunur. Mayıs, haziran aylarında, beyaz ve pembe renkli çiçekler açan, orta büyüklükte bir meyve ağacıdır. Soğuk ve kurudur.

Önerilen hastalıklar: Ayva kalbe kuvvet vererek rahatlatır, kanı temizler, safra akışını artırır. Karaciğer tembelliğini gideren bu meyve, mideyi kuvvetlendirip, iştah açar, hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarını yok eder. Kemik zafiyeti ve bedenin gelişmesi yavaş olan çocuklarda ayva çok faydalıdır. Susuzluğa iyi gelir, kusmayı engeller. Bağırsak yaralarına, kanamalara ve şiddetli ishale iyi gelir. Ayvanın çiğ yenmemesi tavsiye edilir.

Kullanma şekli: Meyvenin bulunmadığı mevsimlerde, kurusu veya marmeladı yenilebilir, reçeli de şifadır. Yenilen ayvanın en güzeli, balla birlikte pişirilmiş olanıdır. Kabızlık çekenler, kanı koyu ve tansiyonu yüksek olanlar ayva yememelidir. Üzüm hoşafı ile beraber içilmeye devam edilirse kan yapar. Ayvanın çekirdekleri de şifa deposudur. Anne sütünü çoğaltır. Ayıklanan çekirdekler gölgede kurutulur, torbalara konularak paketlenir. Ayvanın böbreklerde çok sert kumlar yaptığı da unutulmamalıdır. İbn-i Mace Sünen’inde İsmail İbn-i Muhammed Et-Talhi’nin Şuayb İbn-i Hacib’ten, onun da Ebu Said’den, onun da Abdül-Melik’zZübeyri’den, onun da Talha İbn-i Ubeydullah’tan rivayet ettiği şu hadise yer verir: “Talha der ki; Peygamberin huzuruna girdim, elinde ayva vardı. Bana dedi ki: ‘Ey Talha ayvadan vazgeçme. Zira ayva kalbi rahatlatır.’”

Yan etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
Kaynak: Ahmet & Elmas MARANKİ (Şifalı Bitkiler Kitabı Syf. 325)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.