Maranki

BEYAZ TUZ HAYATIMIZI MI KARARTIYOR?

01.03.2021 15:28
0
A+
A-

Vücudun Vazgeçilmezi Kristal Tuz

Burada bahsedilen tuz, başta Türkiye’de ve dünyadaki bazı böl­gelerde maalesef kullanılan “rafine tuz” değil, dağdan ve deniz­den çıkan tabii tuzlardır. Bugün kristal tuzda tespit edilebilen 84 mineral mevcuttur ki bu mineraller bedenimizi alıştırmaktadır.

Vücudumuzda gereksinim duyulan diğer bir madde de kristal tuz­dur. Tuz, gövdedeki sıvı dengesinin düzenlenmesinde etkin rol alır. İnsan vücudunun, terle kaybettiği tuz miktarını geri alabilme­si için, günde ortalama 6 gram tuza ihtiyacı vardır. Vücudumuz­daki tuz oranı normal düzeyin altına düştüğü anda, ani bitkinlik, kas krampları, sersemleme ve mide bulantısı hissedilir. Bu tür belirtiler görülüğünde, dinlenin ve bir bardak suya bir tutam tuz karıştırarak için.

Vücudun su ihtiyacı konusunda dünya çapında tanınan çalışma­ları olan Dr. F. Batmandhelidj, su hakkında şu bilgileri veriyor; “Bazı mineraller bağırsak mukozasına geçmeden midenin asitli ortamından geçmelidir. Çinko, selenyum, magnezyum gibi be­yin fonksiyonları için hayati önem arz eden ‘tuz’, vücudun dış sıvısını dengelemede sodyumla birlikte çok önemlidir. Ayrıca beyin hücrelerinden asit fazlasını atmak için tuz gerekir. Ancak vücuda sıvı çok alınır, tuz tüketilmezse hücreler ölür ve beyin hasarı meydana gelir.

Bilinenin aksine, kan basıncını yükselten tuz değil; suyun beden­de tutulmasını sağlayan tuz, sodyum, potasyum ve magnezyum minerallerinin eksikliğidir. İleriki yaşlarda asit seviyesi düşüp be­sinleri parçalayamayan ve sindirimi bozan akloridriya rahatsızlığı da doğal tuz desteğiyle çözülür. Tuz; astım, alerji ve otoimmün hastalıklarda da son derece gerekli bir mineraldir. Kısaca su, tuz ve potasyum, hücrelerimizin ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörler olup, beraberce metabolizmamızdaki toksin artıklarının atılmasını gerçekleştirirler.”

Kaynak: Ahmet & Elmas MARANKİ ( Beyaz Ölüm Kitabı Syf. 156-157)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.