Maranki

KIŞ AYLARINDA GRİP OLMAMAK İÇİN KÂİNAT ŞİFAHANESİNDEN ÖNERİLEN BİTKİLER

01.03.2021 15:34
0
A+
A-

Sarımsak (Allium sativum):
Sarımsağın çok kuvvetli bir antibiyotik olduğun biliyoruz. Bu bitkinin insanın nefesini kokutmasının nedeni, sarımsağın aromatik bileşenlerinin soğuk algınlığı mikroplarına karşı en etkili içeriklerini en çok ihtiyaç duyulan yerlere bırakarak, akciğerler ve solunum yolundan dışarıya çıkmasıdır.

Soğan (Allium cepa):
Sarımsakla yakın akraba olan soğan, sarımsağın içeriğindeki antiviral bileşiklerin aynısına sahiptir. Bala yatırılan soğan dilimleri gece boyu bekletildikten sonra, elde edilen karışım öksürük şurubu gibi belli aralıklarla içilir.
Anason (Pimpinella anisum):
Birkaç çay kaşığı dövülmüş anason tohumunu, 250-500 ml kaynar suya karıştırarak 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra süzerek elde edilen çay, sabah ve akşamlan bir fincan içilir. Bu hem balgam sökmenize yardımcı olur hem de soğuk algınlığına karşı bir direnç oluşturur.
Hatmi çiçeği (Althaea officinalis):
Hatmi içeceği binlerce yıldan bu yana, soğuk algınlığına bağlı öksürük, boğaz ağrısı ve diğer solunum yollan hastalıklarında rahatlatıcı bir ilaç olarak kullanılmıştır. Hatmi çiçeği köklerinde bulunan ve mucilage adı verilen zamk benzeri bir sıvı iltihaplı mukozaları yumuşatır. Bu etki muhtemelen, bitkinin içeriğinde olduğu bilinen antiseptik ve anti inflamatuar bileşikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
Söğüt (Salix):
Söğüt kabuğu ağrı kesici, ateş düşürücü anti inflamatua olarak onaylanmıştır. Yalnızca bir çay kaşığı kuru bitkiden yapacağınız çay, 100 mg salisin içerir ki, bu da soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen öksürüğün tedavisi için yeterli bir dozdur.
Kaynak: Ahmet & Elmas MARANKİ (Şifalı Bitkiler Kitabı Syf.414-415)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.