Maranki

MARANKİ BİTKİ KÜTÜPHANESİNDEN “LAVANTA ÇİÇEĞİ”

01.03.2021 15:48
0
A+
A-

Latince adı: Lavandula angustifolia
Almanca adı: Lavendelblueten
Diğer isimleri: Lavandula, lavandar, lavande.
Özellikleri: Ballıbabagiller familyasından olan bitki, Akdeniz Havzası’nda doğal olarak yetişmektedir. Çiçekleri mavi ya da mor olan bitki, çalı görünüşündedir. Etrafa yaydığı güzel kokusuyla bilinir. Çiçeklerini tamamen açmadan önce tomurcuk halinde toplaması gerekir. Bakteri öldürücü özelliği vardır. Lavanta çok yönlü bir bitkidir. Lavanta kokusu havayı sterize eder. Mantar, küf ve diğer mikropların yaşama alanını yok eder. Örneğin, mantar sporları havaya dağılır. Havadaki lavanta esansı onların yok olmasını sağlar.
Önerilen hastalıklar: Antiseptik özellikleri nedeniyle banyolara eklenerek vücudun temizlenmesinde ve canlandırılmasında kullanılır. Tibet’te lavantaya, beyinden kötülükleri süpürdüğüne inanıldığı için ‘beyin süpürgesi’ denmiştir. Stres kaynaklı mide huzursuzluklarında kullanılır. Özellikle dikkat çekici kokusunun rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Karaciğer ve bilhassa hepatitte tesirlidir.
Kullanım şekli ve dozu: Lavanta, çaylarda 1-2 granül kadar kullanılır.
Lavanta yağı: Masaj yağı olarak kullanılan yağ, vücuttaki kötü kokuları giderir. Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında faydalıdır. Güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.
Yan etkileri: Fazla kullanıldığında toksit etkisi yapabilir.
Kaynak: Ahmet & Elmas MARANKİ (Şifalı Bitkiler Kitabı Syf. 239-240)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.