Maranki

Birleşmiş Milletler (BM) günü!

28.10.2021 09:50
0
A+
A-

BM Günü, 24 Ekim 1945 tarihinde -kuruluş anlaşması-nın yürürlüğe girmesinin 76.Yıldönümüne işaret ediyor. Bu kurucu belgenin, aralarında BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi (ABD, Rusya, Birleşik Krallık –İngiltere-, Fransa ve Çin) üyesinin de bulunduğu imzacıların çoğunluğu tarafından onaylanmasıyla Birleşmiş Milletler resmen kurulmuştur!.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki toplantıda çıkışları yanında birleşmiş milletlerde yaptığı konuşmada-Dünya beşten büyüktür-”

Mesajına rağmen dünya gündemine gelen Birleşmiş Milletler’in meşruiyetine, toplayıcı gücüne ve normatif etkisine sahip başka bir küresel kurum maalesef bugüne kadar dünya üzerinde kurulamamıştır. 

Türkiye BM’ye en büyük desteği veren ülkeler arasında!

Türkiye Cumhuriyeti devleti DSÖ’de de olduğu gibi bütün kurum ve kuruluşlarıyla BM faaliyetlerine dünyada en çok destek veren ülkelerin başında yer almaktadır!

Türk Konseyi’ne hatırlatma!

Birleşmiş Milletlerden en çok istifade eden kuruluşlar içinde pazar ekonomisine adapte olmak yolunda gelişmekte olan Türk dünyası ülkeleri ve Türk konseyi gelmektedir!

Türkiye Cumhuriyeti’nde üyesi bulunduğu Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, BM’nin kuruluşunun 74’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Amreyev, BM ile Türk Konseyi’nin çalışmalarında paylaşılan birçok ortak değer bulunduğunu,

Türk Konseyi’nin temel amacının, Türk Dili Konuşan Devletler arasında kapsamlı iş birliğini derinleştirmek, bölgesel ve küresel barış ile istikrara katkıda bulunmak olduğunu belirten Amreyev, 

Uluslararası bir örgüt olan Türk Konseyi’nin, BM ve BM Kalkınma Programı (UNDP), BM Medeniyetler İttifakı (UNAOC), BM Güney Güney İşbirliği Ofisi (UNSSC), BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) başta olmak üzere BM’nin uzman kuruluşları ve ilgili kurumlarıyla Bu ülkelere hizmet etmektedir!

BM’nin bütçelerini ilgili ülkeler kullanmalıdır!

Birleşmiş Milletlere maddi olarak dünya oranlamasına göre yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen pek çok kuruluşunun içinde bu kurumlarda on yıla yakın UNDP -UNV kurumlarında diplomatik statüde görev yapan birisi gibi maalesef Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından çok az seviyede istifade edilmektedir! 

Bu oranı mutlaka ülkelerinin kendi programlarında görevlendirilecek Türkiye Cumhuriyeti -Türk Cumhuriyetlerinin vatandaşı olan uzman sayısı mutlaka artırılmalıdır!

Bu programlarda tecrübeli olan uzmanlar Türkiye Cumhuriyeti devleti ve gelişmekte olan Türk cumhuriyetlerinde devlet yöneticilerince uluslararası platformlarda değerlendirilerek bilimlerinden ve tecrübelerinden istifade edilmelidir!

 BM’de görevlendirilen uzmanlara dikkat!

Burada Birleşmiş Milletler de görevli uzmanlarca 1993-2005 yıllarında bizim Azerbaycan’da verdiğimiz görevler gibi görev yapan uzmanlardan istifade edilmelidir!

Ancak bu görevlilerin hem Türk hem de İslam noktasında bilgi ve deneyimleri olmadığından Dünya normlarında bu ülkelere verdiği eğitimlerin faydası ilgili devletlerin başkanları, bakanları ve bilim adamlarınca çok yakından dikkatlice takip edilmelidir!

Zaman zaman bu faaliyetlerde Türkiye’de ve dünyada son yıllardaki ülke yönetimlerindeki değişikliklere, ekonomik spekülasyonlara sebep olan vakıfların faaliyetleri yakından takip edilmelidir!

Türkiye Cumhuriyeti devleti uluslararası tecrübelere sahip kendini kanıtlamış vatan, millet, bayrak, devlet, mukaddesat sevdalısı tamamıyla milli ve yerli Türk ve Müslüman olan asıl ve asil insanlardan istifade ederek 2023 hedeflerine çok daha kolay “inkitasız” olarak ulaşabilecektir!!?

TC devleti adına UNDP-Unv Gibi görevlerde sekiz yıla yakın YURTDIŞINDA diplomatik görev yapan ve BM takdir belgelerine sahibim!

TC Vatandaşı olmakla gurur duyuyorum!

BM de ve dünyada pek çok vakıf ve dernekler de 10 yıla yakın diplomatik statüde görev yapan ve başarı belgeleri ile ödüllendirilen birisi gibi 24 Ekim BM Günü kutlu olsun!

Vesselam.. 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.