Maranki

Saymakla bitmiyor! İşte soğan suyunun bilinmeyen faydaları

Soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kaynatılmış soğan suyunun pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

Kaynatılmış soğan suyu ile birçok hastalığınızı doğal yollardan tedavi edebilirsiniz. İnsan sağlığı için gerekli mineral ve vitaminleri barındıran bu su birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kaynatılmış soğan suyu son aylarda en çok araştırılan bitkisel çözümler arasına girmiştir.

Soğan yemeklerin hem olmazsa olmazı hem de ana maddesidir. Soğan içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından pek çok hastalığa ve derde iyi gelmektedir.

Soğanda A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, sodyum, iyot, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur. Bu açıdan özellikle soğan suyu pek çok faydaya ve besin değerine sahiptir.

SOĞAN SUYUNUN FAYDALARI Soğan suyu içerisinde farklı vitaminleri barındırdığı için öncelikle özellikleri ile soğanın yaraları ve iltihapları tedavi etmede kullanılmaktadır. Bu faydaları ile beraber soğan suyunun yararları şu şekildedir;

Soğan içerdiği vitamin ve mineraller onu tam bir şifa deposu yapıyor. Aynı soğan suyu da bu vitamin ve mineralleri içereceği için antioksidan iltihap alerji ve kanser önleyici özellikleri içermesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren soğan suyu kan akışını hızlandırır. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanında erkeklerde prostat kanseri, kadınlarla polikistik over sendromu gibi kadınlara özgü rahatsızlıkların tedavisinde ve iyileşmesinde inanılmaz etkileri vardır. Kaynatılmış soğan suyunun en önemli faydaları arasında kansere karşı savaşması olarak bilinir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kanserli hücreleri öldürür. Kaynatılmış soğan suyu polifenoller içermektedir.

Bu sayede kanserli hücrelerin gelişimi önlenir. Kaynatılmış soğan suyu tam anlamı ile doğal bir antioksidandır. Kansere karşı vücudu tam anlamı ile koruyan kaynatılmış soğan suyu doktorlar tarafından önerilmektedir. Kaynatılmış soğan suyunun bilindik faydaları arasında kalp sağlığına iyi geldiğidir. Kalbi koruyan ve kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyen kaynatılmış soğan suyu doğal bir antioksidandır.

Aynı zamanda bir iltihap önleyicidir. Kan damarı sertleşmesi gibi kan damarı tıkayıcı hastalıkların önüne geçmesini sağlar. Düzenli olarak tüketildiği durumlarda kalp sağlığına olumlu etki eder. Soğan suyu kaynatıldığı durumlarda saç sağlığına da olumlu etki eder. Bundan dolayı kaynatılmış soğan suyunu saçlarınıza uygulayarak saçlarınızı daha gür ve güzel bir hale getirebilirsiniz. Kaynatılmış soğan suyu sülfür içermektedir. Sülfür de hem saçın uzamasını sağlar hem de saçların daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca eğer saç dökülmesi gibi problemlerle de karşı karşıyaysanız yine kaynatılmış soğan suyu kullanabilirsiniz. Saçkıran gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Kaynatılmış soğan suyu kemikleri de güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Kaynatılmış soğan suyu peptit içermektedir. Kemik sağlığına etki eder.

Kemik erimesi gibi problemleri ortadan kaldırır. Eğer kemik sağlığınıza etki etmek istiyorsanız kaynatılmış soğan suyu tüketebilirsiniz. Cilt yüzeyinde meydana gelen yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ayrıca cildi yenileyerek yeni yara oluşumunu da minimuma indirir. Diş ve diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmaların kurumasına yardımcı olur. İltihaptan kaynaklı ara ara nükseden diş ağrısının kısa sürede dinmesine yardımcı olur.

SOĞAN SUYU KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR? Zayıflamaya, vücuttaki iltihabın temizlenmesi ve birçok sağlık sorununa şifa olan soğan suyu kürü oldukça kolay hazırlanmaktadır. Soğan suyu kürünü hazırlamak için gerekli malzemeler yalnızca yarım litre su ve 1 adet orta boy soğandır. Yarım litre su tencereye konur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine kabukları soyulmuş, yıkanmış ve 4 parçaya bölünmüş soğan eklenir. Bu şekilde 10 dakika kadar kaynatılır 10 dakika sonra soğan alınır ve soğan suyunun soğuması beklenir. İçilecek kadar ılıdıktan sonra soğan suyu içilebilir.

KAYNAK: https://www.yeniakit.com.tr/foto-galeri/saymakla-bitmiyor-iste-sogan-suyunun-bilinmeyen-faydalari-33689

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.