Maranki

Prof. Dr. Ahmet Maranki Adana’da

Türkiye’nin “Lokman hekimi” ve “Bitkilerin Efendisi” olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Maranki açılış ve konferanslarda bulunmak üzere Adana’ya geldi. İş kadını Hacer Yüce tarafından faaliyete geçirilen ‘Kozmik Yaşam Merkezi’nin açılışı için gelen Ahmet Maranki, Adanalı çiftçileri alternatif tıp bilimine yararlı ve yüksek gelirli aromatik bitkileri ekmeye çağırdı.

Siz dikin ben alayım
Adanalı çiftçileri alternatif tıp ürünlerinin ekimi konusunda harekete geçmeye çağıran Prof. Dr. Ahmet Maranki, “ iklim müsait. Adananın bu konuda Türkiye’de bir numara olmaması için hiçbir engel yok. Bana Kişniş dikin alayım diyorum, Mürver dikin alayım diyorum. Propolislere talibim. Kudret narı, Yaban Mersini ,Gileboru alayım diyorum. Bu ürünleri dışardan alıyoruz” şeklinde konuştu.

Adana’ya çeşitli vesilelerle geldiğini söyleyen Maranki, “Adanalılar et tüketimi konusunda ülke ortalamasının çok üzerinde oldukları için kalp damar rahatsızlıklarında ciddi sorunlar yaşıyor. Özellikle erkeklerin saçların dökülmüş olduğunu gördüm, bunun önde gelen sebebinin et tüketiminin yoğun şekilde yapılıyor olmasını söyleyebilirim. Adanalılar mutlu insanlar ancak iklimin de katkısı ile gergin yapıları var.“ dedi.

Üreticilerin Adana’nın verimli topraklarından yararlanması gerektiğini söyleyen Maranki, Bölgeye ekilen ucuz ürünlerin dışında verimli ve sulak arazilerde pahalı ve verimi yüksek bitkisel tablet ürünlerinde kullanılan aromatik tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Prof. Dr. Ahmet Maranki, “ Dünyanın çeşitli noktalarında yetiştirilen ve insan bedeni için önem arz eden bu bitkiler hem ülke ekonomimizin hem de bölgenin artı değerle kalkınması noktasında faydalı olacak, hem de çiftçilerimizin daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olacaktır” dedi. 

KONFERANS VE AÇILIŞ PROGRAMI
Edinilen bilgilere göre, Prof. Dr. Ahmet Maranki, bugün (Pazar) saat 15’de Çukurova Belediyesi konferans salonunda “İnsan sağlığı üzerinde aromatik bitkilerin önemi’ konulu bir konferans verecek. 

Prof. Maranki, daha sonra da Çukurova Belediyesi karşısında yer alan Kozmik Yaşam Merkezi’nin açılışına katılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.