Maranki

Zerdeçal faydaları ile konuşuluyor! İşte bitkisel şifa kaynağı zerdeçalın faydaları

Zerdeçal bitkisinden elde edilen bir bitki olan ve özellikle Asya kültüründe önemli bir yer tutan zerdeçal, faydaları ile oldukça konuşulan bir bitkisel şifa kaynağı. Acı bir tada sahip olması ile dikkat çeken zerdeçal, bazı yemekleri tatlandırmak ve renklendirmek için sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra gıda takviyesi ve ilaçlarla da yaygın olarak kullanıldığı görülür. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde zerdeçalın faydaları kanıtlanmıştır. Zerdeçalın faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Sindirim sisteminde yaşanan işlevsel bozuklukların tamirinden hormon dengesinin sağlanmasına kadar pek çok faydası bulunan zerdeçal, uzun yıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak bitkisel tedavilerde kullanılıyor. Zerdeçal, iltihap önleyici özelliğe sahip önemli bir anti enflamatuardır. Bununla birlikte zengin antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser oluşumunu engeller. İşte zerdeçalın saymakla bitmeyen faydaları….

ZERDAÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

Alzheimer riskini azaltır:

Yapılan araştırmalar neticesinde zerdeçalın unutkanlık vb. zihinsel hastalıkların oluşumunu önlendiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte odaklanma sorunu yaşayan hastalara da doktor kontrolünde zerdeçal tüketmeleri önerilir.

Ağrıların giderilmesine yardımcı olur:

Çeşitli sağlık problemleri dolayısıyla ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için bitkisel tedavi yöntemi olarak zerdeçal tüketimi önerilir. Özellikle kas ve eklem ağrıları ile diş ağrılarının şiddetinin hafifletilmesi için önerilen bitkilerin başında zerdeçal gelir. Aynı zamanda adet döneminde ortaya çıkan karın ve kasık bölgesindeki ağrıların giderilmesinde de zerdeçal tüketilebilir.

Stresi azaltır:

Zerdeçal tüketimi, depresyon başta olmak üzere stres kaynaklı psikolojik hastalıkların önüne geçer. İçeriğinde bulunan B6 vitamini sayesinde seratonin hormonunun salgılanmasını sağlar ve kişiye mutluluk verir. Depresyon problemi yaşayan kişilere zerdeçal çayı tüketmeleri önerilir.

Sindirim sistemini hızlandırır:

Zerdeçal tüketimi, sindirimin sisteminin daha hızlı çalışmasını mümkün kılar. Sindirim sisteminin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlayan bu durumun sonucunda, mide krampı, ishal, kabızlık gibi sindirim problemlerinin önüne geçilmiş olur.

İltihap gidericidir:

Vücuttaki iltihap oluşumu birçok hastalığa davetiye çıkarır. Zerdeçalın içeriğinde bulunan kürkümin sayesinde vücuttaki iltihapların giderilmesi sağlanır. Zerdeçal aynı zamanda önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği ile de vücuda giren mikroorganizmaları karşı bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesini sağlar.

Cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir

Zerdeçalın cilde faydaları, egzame, sedef hastalığı gibi cilt problemleri söz konusu olduğunda kendini gösterir. Bu hastalıkların bitkisel tedavisi için çoğunlukla zerdeçal kullanımı önerilir. Zerdeçal ile hazırlanacak doğal karışımlar cilde harici bir şekilde uygulandığında bu tip hastalıkların önüne geçilmesi mümkün olur.

ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLİR?

Zerdeçalın kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir hal almıştır. Sebebi sağlık üzerindeki etkilerdir. Yaygın kullanımı baharat şeklinde olsa da kapsül, çay, toz ve ekstre şeklinde tüketilmesi, cilde harici bir şekilde uygulanması mümkündür. Zerdeçal baharat olarak yoğurt ile birlikte doğrudan tüketilebilir, yemeklere ve salatalara dahil edilebilir. Öte yandan köri baharatının içeriğinde bol miktarda zerdeçal bulunur.

Zerdeçal kapsülleri mutlaka bilinen ve güvenilirliği kanıtlanmış markalardan temin edilmeli, kullanımdan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Zerdeçalın bir diğer tüketim yöntemi ise çayının hazırlanmasıdır. Bir tatlı kaşığı zerdeçal bir cezve içerisinde kaynatılarak çayı hazırlanabilir. Tadının güzelleştirilmesi açısından farklı baharatlar da bu karışıma eklenebilir. Yapılan araştırmalar zerdeçalın 10 dakika boyunca kaynatılması ile yararlı bileşenlerinin daha iyi çözündüğünü gösterdiğinden en az 10 dakika kaynatılarak çayın hazırlanmasında fayda vardır.

KAYNAK: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/09/16/zerdecalin-faydalari-nelerdir-nelere-iyi-gelir-zerdecalin-insan-sagligina-faydalari

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.