Maranki

DİŞ ETİ KANAMALARINIZDAN KURTULMAK İSTER MİSİNİZ?

DİŞ ETİ KANAMALARINIZDAN KURTULMAK İSTER MİSİNİZ?

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir. Diş eti iltihabının ilk belirtisi diş etindeki kanamalardır. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak-pütürlü bir görünümü vardır.

Pratik bitkisel formüller:
☑ 1 bardak suya, 10 gram taze veya kuru ceviz yaprağı ve cevizin dış kabuğundan konur. 5-10 dakika kaynatılıp, bu suyla ağız çalkalanır.
☑ Atkuyruğu otu 10 dakika kaynatılır. Bu suyla gargara yapılır.
☑ Hatmi kötü, çiçeği ve yaprağı kaynatılır. Ele edilen suyla gargara yapılır.
☑ 10 gram kâfur, 100 gram suda çözülüp, gargara olarak kullanılır.

Adaçayı (Salvia officinalis):
Diş ve diş etlerini ada çayı yapraklarıyla ovmak çok etkilidir. 250 ml kaynar suya 2-3 çay kaşığı ada çayı yaprağı karıştırılarak yapılacak anti-gingivitis çayını makul miktarlarda kullanmak faydalı olur. Yüksek dozda alınan çay, spazmlara neden olur.

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet&Elmas Maranki (Şifalı Bitkiler kitabı Syf. 373-374)

Yorumlar

 1. Hüseyın Çalık dedi ki:

  Diyabet ve tansiyon hastasıyım Cinselik uyku problemi yaşıyorum Magnezyum ve demir vitamini temin etmek istiyorum
  Ayrıca sizin öneriniz nedir
  Ekstrat veya başka ürünlerinden almak istiyorum

  1. Ahmet Maranki dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,

   Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için 0212 533 01 33 numaralı hattımızdan ücretsiz olarak sağlık asistanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.