Maranki

Altın otu nedir, faydaları nelerdir? Altın otu zayıflatır mı, ne işe yarar?

26.02.2021 10:59
0
A+
A-

Şifalı bitki ve otlar alternatif tıbbın temelini oluşturmaktadır. Doğada pek çok hastalığa iyi gelen bitki ve otlar mevcut. Bu otlardan birisi de Altın otudur. Bu bitkiye ilişkin detayları merak edenler arama motorlarına yönelerek Altın otu nedir, hamilelikte zararlı mı? şeklinde sorularla araştırmalarını yoğunlukla sürdürüyor. Altın otu zayıflatır mı, nelere iyi gelir merak edenler içeriğimizde yer alan detaylarla bilgi sahibi olabilirler. Altın otu nedir, hamilelikte zararlı mı? İşte tüm ayrıntılar…

Dünya üzerinde pek çok bölgede bildiğimiz ve henüz keşfedilmeyen pek çok şifalı bitki yer almaktadır. Bu bitkiler hangi rahatsızlıklara iyi gelir pek çoğumuz merak ederiz. Doğal çözüm olmaları sebebiyle bizleri kendisine çeken bitkilerden biri de Altın otudur. Vatandaşlarımız merak ederek arama motorlarına yönelerek Altın otu nedir, hamilelikte zararlı mı? sorularıyla araştırma yapmaya devam ediyor. Altın otu zayıflatır mı, nelere iyi gelir öğrenmek isteyenler içeriğimizde yer alan detaylara ulaşarak bilgi sahibi olabilirler. Peki, Altın otu nedir, hamilelikte zararlı mı? İşte tüm bilgiler…

ALTIN OTU NEDİR?

Oldukça sarı bir renk yapısı bulunan altın otu kilometrelerce uzaklıktan bile kolayca farkedilebilmektedir. Bitkinin çiçekli kısmı uzun sağlarının üzerinde şemsiyeyi andırır bir formla yer almaktadır. Farklı ve kendine has görünüşü sebebiyle alternatif tıbbın yanı sıra dekorasyon çözümlerinde de süs bitkisi olarak yer almaktadır.

Altın otu ülkemiz genelinde pek çok bölgemizde kolayca yetişme ortamı bulmaktadır. Değişik bölgelerde pek çok farklı isimle de anılmaktadır.

Altın otu genellikle 50-60 santimetrelik boya ulaşabilmektedir. Bu ot çeşidi popülaritesini kuruduktan sonra da sarı rengini koruyabiliyor olmasından almaktadır. Ancak asıl popülaritesi ise alternatif tıbba sunduğu eşsiz faydalardan gelmektedir.

Altın otunun diğer İsimleri şöyle;

Dalakotu

Mayasılotu

Helichrysum italicum

Helichrysum arenarium

Aspleniaceae


ALTIN OTUNDA HANGİ MADDELER BULUNUR?

Altın otunun bilinen bileşimi şunlardır;

Eterik yağ

Flovonlar, ve flovon glikozitleri sterinler

Acı maddeler

Tanenler

Boya maddeleri

Reçine

Karotin

Vitamin C

Kumarin

P vitamini

ALTIN OTU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Altın otu;

Diüretik / idrar söktürücü

kabız yapıcı

gaz söktürücü

safra çıkarıcı özelliklere sahiptir.

ALTIN OTU HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Sarılık

Karaciğer sirozu

Nevralji

Cinsi iktidarsızlık (impotensi)

Raşitizm

Kulak çınlaması

Kulağın ağır işitmesi

Romatizma

Siyatik

Safrakesesi iltihabı ve kum

Mesane ve böbreklerde iltihap

Ağrılı idrar zorluğu

Düşük tansiyon

Kan tükürme

Egzama

ALTIN OTU NASIL KULLANILIR

1 çorba kaşığı kıyılmış bitkiyi 400 gr. kaynar suyla birlikte çay yapar gibi demlenilmelidir. Hazırlanan bu altın otu içeceği günde 3 defa yemek yenilmeden önce tüketilmelidir.

ALTIN OTU HAMİLELİKTE ZARARLI MI?

Altın otunun belirgin bilinen bir zararı olmamakla birlikte hamilelik esnasında kullanmak isteyen anne adaylarının doktorlarına danışarak kullanması yararlarına olacaktır.

ALTIN OTU ZAYIFLATIR MI?

Altın otu oldukça etkili bir idrar söktürücüdür. İdrar yollarında düzenleyici etkilere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle altın otunun zayıflatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

Ancak altın otunun idrar söktürücü olması sebebiyle vücuttaki fazla miktardaki suyun dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle az miktarda kilo kaybı yaşanmaktadır. Bundan dolayı da az da olsa kilo kaybı yaşanır. Ancak bu kilo kaybı vücutta yer alan yağların yakılmasıyla meydana gelen bir kilo kaybı olmamakla birlikte yağ yakılmasıyla kazanılan bir vücut incelmesi olayı değildir. Bu sebebplerden dolayı altın otunun zayıflatma serüveninin geçici olmakla birlikte yanıltıcı olduğu söylenilmektedir. Öte yandan ödem atılmasını sağladığından dolayı önerilmektedir.

Uzman isimlerin bazılarına göre altın otu çayı düzenli tüketildiğinde tokluk hissi arttırmaktadır. Bu göz önünde bulundurulursa altın otunun zayıflamaya katkısı olduğu söylenebilir ama tüm bu bilgilere rağmen altın otu tek başına zayıflamaya etki eder denilememektedir.

ALTIN OTU BÖBREK YETMEZLİĞİNE İYİ GELİR Mİ?

Altın otunun böbrek sağlığını desteklediği bilinenler arasında yer almaktadır. Altın otunun böbreklerde zamanla meydana gelen kum ve taşların sökülmesine yararlı olduğu bilinenler arasında.,

KAYNAK: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/06/04/altin-otu-nedir-faydalari-nelerdir-altin-otu-zayiflatir-mi-ne-ise-yarar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.