Maranki

ÇARKIFELEK

26.02.2021 17:02
0
A+
A-

Latince adı: Passion flower
Almanca adı: Passiflora
Diğer isimleri: Fırıldak çiçeği, saat çiçeği.
Bilinen bileşimleri: Çarkıfelek bitkisi, harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir.
Özellikleri: Amerika’da yetişir. Dünyada 400 çeşidi vardır. Türkiye’de bazı bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar diplerini sever. Yazları açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri, erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.
Önerilen hastalıklar: Uykusuzluğa karşı yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir bitkidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi de vardır. Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişelilik hallerini giderir. Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir. Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcıdır.
Kullanım şekli ve dozu: Çay, sıvı tentür, şurup veya katı ekstre halinde kullanılabilir.1 tatlı kaşığı kuru yaprak, üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu karışımdan bir bardak, rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.
Yan etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

KAYNAK: Ahmet & Elmas MARANKİ Şifalı Bitkiler Kitabı syf. 175

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.